Vares / 06.10.2023

Szybkie porównanie podatkowe między Hiszpanią a Polską: spółki i osoby samozatrudnione

Dlatego też w niniejszym artykule porównamy opodatkowanie osób prawnych i osób samozatrudnionych w Hiszpanii i Polsce oraz przeanalizujemy, gdzie podatki są płacone częściej, biorąc pod uwagę kluczowe aspekty każdego systemu podatkowego.

Opodatkowanie osób prawnych w Hiszpanii i w Polsce

W Hiszpanii spółki płacą podatek dochodowy od osób prawnych (IS), który jest podatkiem od zysków przedsiębiorstw. Ogólna stawka IS w Hiszpanii wynosi 25%, choć małe i średnie spółki mogą skorzystać z obniżonej stawki 15% od pierwszych 300.000 euro zysków.

W Polsce odpowiednikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Standardowa stawka CIT w Polsce wynosi 19%, niezależnie od poziomu zysków spółki.

Opodatkowanie osób samozatrudnionych w Hiszpanii i w Polsce

W przypadku osób samozatrudnionych stawki IRPF w Hiszpanii są porównywalne do stawek PIT w Polsce, ale różnica polega na odliczeniach i kosztach uzyskania przychodu, które mogą się różnić w zależności od kraju. Obciążenie podatkowe osób samozatrudnionych będzie w dużej mierze zależeć od ich dochodów i kosztów uzyskania przychodu.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, obciążenia podatkowe dla firm mogą być wyższe w Hiszpanii ze względu na ogólną stawkę podatku od osób prawnych, ale małe i średnie firmy mogą skorzystać z obniżonej stawki od pierwszych 300 000 euro zysków. Z drugiej strony, obciążenia podatkowe dla osób samozatrudnionych są porównywalne w obu krajach, w zależności od ich dochodów i kosztów uzyskania przychodu.

Ważne jest, aby pamiętać, że polityka podatkowa może zmieniać się w czasie, a każda sytuacja podatkowa jest wyjątkowa. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym, aby uzyskać dokładną ocenę obciążenia podatkowego w oparciu o indywidualne i biznesowe okoliczności.

W Varés & Asociados oferujemy doskonałą obsługę prawną firm i osób fizycznych w relacjach między Hiszpanią a Polską. Niezawodni prawnicy w Hiszpanii zapewniają komunikację, skuteczność i korzystne stawki.

Polski adwokat prawnik w Hiszpanii

Najwyższej jakości usługi prawne świadczymy już od 2004 r. Od tego czasu doradzamy zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. Z naszych biur w Warszawie i Madrycie działamy w tym celu na całym terytorium obu państw.  W naszej kancelarii pracuje 8 doświadczonych i praktykujących prawników. Skontaktuj się z nami tel. (+48) 884 098 620 bądź na adres mailowy info@abogadosenpolonia.com.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24h na dobę, 365 dni w roku. Juan Antonio Godoy | Adwokat Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Rady Adwokackiej w Madrycie| Wspólnik.